let’s make something together

Give us a call or drop by anytime, we endeavour to answer all enquiries within 24 hours on business days.

Find us

PO Box 16122 Collins Street West
Victoria 8007 Australia

Email us

info@domain.com
example@domain.com

Phone support

Phone: + (066) 0760 0260
+ (057) 0760 0560

Tarptautinė kampanija – 16 dienų prieš smurtą prieš moteris

  • 25 lapkričio, 2019

Lapkričio 25-oji kasmet žymi tarptautinės kampanijos prieš smurtą prieš moteris pradžią. Ši kampanija trunka 16 dienų, iki gruodžio 10-osios – Žmogaus teisių dienos. Kiekvienais metais viso pasaulio nevyriausybinės organizacijos skatina atkreipti dėmesį į šią problemą, kuri vis dar yra labai arti kiekvieno iš mūsų. Statistika sako, kad pasaulyje 1 iš keturių moterų patiria smurtą artimoje aplinkoje. Lietuvos tyrimai rodo, kad kas trečia moteris nuo 16 metų yra patyrusi smurtą. Statistika, žinoma, yra tik skaičiai, tačiau po kiekvienu jų yra mergina, moteris, mama, mergaitė.

 

Pasaulyje 1 iš 4 moterų patiria smurtą artimoje aplinkoje.

 

Yra daug priežasčių, kodėl smurtas artimuose santykiuose vis dar išlieka aktualia problema. Viena svarbiausių – abejingumas ir manymas, kad smurtiniai santykiai gali būti pateisinami dėl vienokių ar kitokių priežasčių.

 

Prisiminkime tarptautinės kampanijos „16 dienų prieš smurtą prieš moteris“ istoriją. 1989 m. gruodžio 6 d. Monrealio (Kanada) Inžinierinės politechnikos mokykloje buvo sušaudyta grupė studenčių. Merginas nužudęs vyras (jo pavardė tikrai neverta minėti, tegu dingsta užmarštyje) sakė, kad nekenčia feminisčių, o nužudytosios tokios ir yra, nes mano, kad gali daryti tai, ką ir vyrai.

 

Šios žudynės paskatino viso pasaulio moterų teisių aktyvistes suvienyti jėgas ir imtis bendrų veiksmų, kad problema pagaliau taptų matoma. Taip 1991 metais buvo pradėta kampanija 16 dienų prieš smurtą prieš moteris. Baisiausia, kad ši istorija yra visai nesena – jai tik 28 metai. Dar baisiau – kad ir šiandien nuolat girdime žodžius – „nekenčiu feminisčių“. Tačiau norisi tikėti, kad auginame vaikus, kuriems lygios teisės ir galimybės – yra norma, o smurtas – nesuvokiama ir nepateisinama atgyvena.

 

Lietuvos policija sako, kad po to, kai smurtas artimoje aplinkoje buvo kriminalizuotas, kurį laiką buvo stebimas fiksuojamų atvejų augimas. Šiandien – padėtis stabilizavosi , ir net mažėja pranešimų skaičius. Tačiau Specializuotos pagalbos centrų darbuotojai, kurie teikia specializuotą kompleksinę pagalbą smurto aukoms, matydami problemos mastą iš vidaus, abejoja, ar tikrai šie skaičiai atspindi realią situaciją ir ar moterys jaučiasi saugesnės savo namuose.

 

Moterų informacijos centras (MIC) – didžiausia ir seniausiai Lietuvoje dirbanti moterų nevyriausybinė organizacija, nuolat primena, kad smurtas turi būti panaikintas. MIC užsakymu šiais metais buvo atliktas tyrimas, kuris iliustruoja smurto artimoje aplinkoje situaciją Lietuvoje ir aukščiau paminėtus skaičius.

 

is straipsnis yra projekto „Smurtas artimoje aplinkoje: prevencija, apsauga, pagalba, bendradarbiavimas“ dalis. Projektą finansuoja Europos socialinis fondas, įgyvendina Moterų informacijos centras.

 

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.