let’s make something together

Give us a call or drop by anytime, we endeavour to answer all enquiries within 24 hours on business days.

Find us

PO Box 16122 Collins Street West
Victoria 8007 Australia

Email us

info@domain.com
example@domain.com

Phone support

Phone: + (066) 0760 0260
+ (057) 0760 0560

Pandemijos smurtas prieš moteris

  • 13 lapkričio, 2020

Su nerimu laukiant žiemos ir galimos antrosios pandemijos bangos mes kol kas labiau tik teoriškai, remdamiesi savo pačių pojūčiais, įsivaizduojame, kaip COVID-19 mus visus jau paveikė. Ekonomikos susitraukimą viso pasaulio valstybės suskubo greitai suskaičiuoti. Tačiau už ekonominių rodiklių slypi žmonės – moterys ir vyrai, vaikai ir seneliai. Visiems mums gyvenimas pasikeitė ir jau niekada nebus toks pat. Pandemijos poveikio tyrimai leidžia rasti priemones, kurios palengvintų patiriamą žalą. Kol neturime panašių tyrimų Lietuvoje, galime pasidomėti, ką pamato kitų šalių sociologai.

Pandemijos metu net 27 % moterų (vyrų – 10 %) jautė nerimo priepuolius, neteko apetito, patyrė miego ir kasdienių darbų atlikimo problemų.

Jau rašėme apie tai, kad pandemijos metu pasaulyje labai stipriai augo smurto artimoje aplinkoje skaičiai. Izoliacija, socialinių kontaktų ribojimas, baimė užaugino demonus, kurie pažeidžiamas visuomenės grupes darė dar pažeidžiamesnes.

JAV Nevyriausybinė organizacija CARE atliko tyrimą, kuriame dalyvavo daugiau nei 6 000 moterų iš 38 pasaulio šalių. Šio tyrimo duomenys sako, kad pandemijos metu net 27 % moterų (vyrų – 10 %) jautė nerimo priepuolius, neteko apetito, patyrė miego ir kasdienių darbų atlikimo problemų.

Iš pradžių tyrimo autoriai siekė atskleisti pandemijos emocinį ir psichologinį poveikį, tačiau vėliau ėmė tirti streso priežastis. Svarbiausia priežastimi tapo pinigai. Daugiau nei 11 milijonų moterų JAV neteko darbo per du mėnesius nuo šių metų vasario. Netekusių darbo vyrų buvo 9 milijonai. Didžiausias nedarbas fiksuotas tose srityse, kur 66,6 % dirba moterys ir tai yra mažiausias pajamas generuojantys darbai. Suprantama, kad nerimas dėl finansinės ateities tapo kasdienybės leitmotyvu.

Tyrimo autoriai konstatavo, kad moterys pandemijos metu atlieka kur kas daugiau darbų namuose nei vyrai. Net 55 % moterų teigė nuolat dirbančios namų ūkio darbus, tokią veiklą atliekantys pasisakė 18 % vyrų. Taip pat moterys du kartus daugiau laiko skyrė vaikams ir jų mokymuisi nuotoliniu būdu.

Tyrimo autorių nuomone, pandemijos pasekmės labai niūrios moterims visame pasaulyje, jos daro žalą progresui, kurį pasiekėme siekiant lygių teisių ir galimybių.

Tyrimą galite rasti čia.

Šis straipsnis yra projekto „Smurtas artimoje aplinkoje: prevencija, apsauga, pagalba, bendradarbiavimas“ dalis. Projektą finansuoja Europos socialinis fondas, įgyvendina Moterų informacijos centras  kartu su partneriais: Kauno apskrities moterų krizių centras, Visuomeninė organizacija „Moterų veiklos inovacijų centras“, Kretingos moterų informacijos ir mokymo centras, VšĮ Klaipėdos socialinės ir psichologinės pagalbos centras, Lietuvos moterų lobistinė organizacija ir Tarptautinės policijos asociacijos (IPA) Lietuvos skyrius.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.