let’s make something together

Give us a call or drop by anytime, we endeavour to answer all enquiries within 24 hours on business days.

Find us

PO Box 16122 Collins Street West
Victoria 8007 Australia

Email us

info@domain.com
example@domain.com

Phone support

Phone: + (066) 0760 0260
+ (057) 0760 0560

Moterys, taika ir saugumas. Po 20 metų

  • 29 spalio, 2020

Trys skambūs žodžiai – Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos prieš dvidešimt metų priimtos rezoliucijos 1325 ( angl. UNSCR 1325), pavadinimas. Kovojantiems už lyčių lygybę tai yra milžiniškas pasiekimas, nes 2000-aisiais pirmą kartą pasauliniu mastu buvo paskelbta – nelygybė tarp moterų ir vyrų yra ir tarptautinio saugumo bei taikos užtikrinimo problema. Šis dokumentas vainikavo šimtmetį trukusias pastangas pripažįstant, kad kariniai konfliktai nevienodai paliečia skirtingas lytis ir kad moterys turi lygias teises dalyvauti sprendžiant konfliktus bei užtikrinant taiką.

Žiniasklaidoje kasdien matome šiurpius vaizdus iš artimesnių ar tolimesnių karinių konfliktų. Dažnai juose – moterys ir vaikai, kurių patiriamas smurtas nepalieka abejingų. Tačiau lengvai susitaikome su tuo, kas vyksta visai šalia – su smurtu artimoje aplinkoje. Pasaulio banko duomenimis, smurtas prieš moteris nusineša daugiau 15 – 44 m. amžiaus moterų gyvybių ir sukelia sunkesnę negalę nei vėžys, eismo nelaimės, maliarija ir karas kartu sudėjus. LR Statistikos departamento duomenimis, 2019 m. Lietuvoje 61,5 % išaugo intymaus partnerio nužudytų moterų skaičius (2018 m. – 13 nužudymų, 2019 m. – 21 nužudymas). Neįmanoma kalbėti apie taiką ir saugumą pasaulyje, kai nesusidorojama su smurtiniu elgesiu kasdienybėje. Kai stereotipinis mąstymas neleidžia pamatyti svarbiausios jo priežasties – lyčių nelygybės.

Buvusi Čilės prezidentė Michelle Bachelet yra sakiusi: „Mes nebegalime sau leisti neigti pusės populiacijos potencialo. Pasaulis turi pasinaudoti moterų talentu ir išmintimi. Ar tai būtų maisto sauga, ekonomikos atsigavimas, sveikata ar taika ir saugumas, moterų dalyvavimas šių klausimų sprendime dabar kaip niekad yra reikalingas.”

Mes nebegalime sau leisti neigti pusės populiacijos potencialo. Pasaulis turi pasinaudoti moterų talentu ir išmintimi.

Kai pusė valstybėje gyvenančių asmenų nesijaučia saugūs savo namuose, kyla grėsmė taikai bei nacionaliniam saugumui. Turime pripažinti, jog gyvename ne tik COVID – 19, bet ir smurto prieš moteris pandemijos akivaizdoje. Mūsų neveiklumas neigiant smurto faktą ir kaltinant aukas kasdien kainuoja mergaičių ir moterų gyvybes. Todėl ir po dvidešimties metų yra kaip niekada svarbu suvokti rezoliucijos “Moterys, taika ir saugumas” ir ateinantiems ketveriems metams (2020 – 2024) numatytų veiksmų plano svarbą bei užtikrinti praktinį jos įgyvendinimą įtraukiant moteris į taikos ir saugumo palaikymą valstybės viduje.

Straipsnyje pateikta informacija anglų k.

Daugiau informacijos apie „Moterys, taika ir saugumas“ darbotvarkės viešinimo veiklas rasite projekte “JT Saugumo Tarybos rezoliucija Nr. 1325: lyderystės stiprinimas saugumui namuose užtikrinti”. Projektą finansuoja: JAV ambasada Lietuvoje pagal „Alumni Engagement Innovation Fund 2020“ programą.

Šis straipsnis yra projekto „Smurtas artimoje aplinkoje: prevencija, apsauga, pagalba, bendradarbiavimas“ dalis. Projektą finansuoja Europos socialinis fondas, įgyvendina Moterų informacijos centras  kartu su partneriais: Kauno apskrities moterų krizių centras, Visuomeninė organizacija „Moterų veiklos inovacijų centras“, Kretingos moterų informacijos ir mokymo centras, VšĮ Klaipėdos socialinės ir psichologinės pagalbos centras, Lietuvos moterų lobistinė organizacija ir Tarptautinės policijos asociacijos (IPA) Lietuvos skyrius.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.