let’s make something together

Give us a call or drop by anytime, we endeavour to answer all enquiries within 24 hours on business days.

Find us

PO Box 16122 Collins Street West
Victoria 8007 Australia

Email us

info@domain.com
example@domain.com

Phone support

Phone: + (066) 0760 0260
+ (057) 0760 0560

Metų virsmo linkėjimai

  • 27 gruodžio, 2019

2020 – toks dailiai atrodantis skaičius. Tarsi jaunatviškas jubiliejus, kai norisi tikėti, kad viskas dar priešakyje, kad norai pildysis – tereikia tik jų turėti. Toks optimizmas moterų teisių gynėjams šiais metais gali pasirodyti net įžeidus – per 15 metų nepadarėme jokios pažangos šioje srityje. Skaudus Lyčių lygybės instituto vertinimas tegu tampa stimulu pamatyti klaidas ir siekti naujų tikslų. Juo labiau, kad geros patirties pavyzdžių tikrai yra.

 

Kaip visada, galime su baltu pavydu žvelgti į skandinavus.

  • Visoms Suomijos parlamente koaliciją suformavusioms partijoms vadovauja moterys.
  • 34 metų suomė Sanna Marin gruodžio mėnesį tapo jauniausia ministre pirmininke pasaulyje.
  • Šiuo metu Suomijos vyriausybėje – moterų dauguma: iš 19 ministrų portfelių – 12 moterų rankose.
  • Suomijos parlamente 47 % moterų.
  • Tuo tarpu Lietuvos parlamente šiuo metu dirba 30 moterų, o vyriausybėje – tik viena.

 

Jaunoji švedė Greta Thunberg tiesiog supurtė pasaulį – apie klimato kaitos krizę šiandien ne tik visi žino, bet ir stengiasi spręsti problemą. Thunberg pavardė Nobelio premijų nominantų sąraše buvo viena iš labiausiai aptarinėjamų. Ir nors švedė liko be šio apdovanojimo, tačiau ekonomikos premiją už skurdo tyrimus gavo grupė mokslininkų, tarp kurių – Esther Duflo – jauniausia moteris įvertinta šia premija.

 

Žymūs moterų pasiekimai ir Europos mastu.

  • Europos centrinio banko vadove tapo prancūzė Christine Lagarde.
  • Europos komisijai ateinančiai kadencijai vadovauti išrinkta vokietė Ursula von der Leyen. Jos iniciatyva šioje institucijoje pirmą kartą yra 12 moterų ir 15 vyrų komisarų – puikus lyčių balanso politikos įgyvendinimo pavyzdys.

 

Kuo galime tikrai džiaugtis Lietuvoje? Žinoma, kultūros moterimis: dirigente Mirga Gražinyte-Tyla, operos soliste Asmik Grigorian, Venecijos bienalės „Auksinį liūtą“ parvežusiomis Rugile Barzdžiukaite, Vaiva Grainyte ir Lina Lapelyte. Jų vardai šiais metais skambėjo pasaulyje kartu garsindami Lietuvos vardą. Kalbant apie lietuvių mokslininkių pasiekimus – pastaruosius porą metų neuromokslininkė Urtė Neniškytė nuolat stebina mokslo pasaulį. O šiais metais ji įvertinta L‘Oreal-UNESCO Tarptautinių kylančių talentų apdovanojimu.

 

Operos solistė Asmik Grigorian, © P. Gasiūnas / Dirigentė Mirga Gražinytė-Tyla, © Andreas Hechenberger / Neuromokslininkė Urtė Neniškytė, © Reda Mickevičiūtė / LAIMA
Menininkės Rugilė Barzdžiukaitė, Vaiva Grainytė ir Lina Lapelytė Venecijos meno bienalėje pelnė „Auksinį Liūtą“, © Andrej Vasilenko

 

Ir tai paradoksas – nes nei kultūra, nei mokslas nėra tarp prioritetų, kai dalijamas biudžeto pyragas. Prioritetu dažniausiai tampa politika, kurioje nėra jokių džiugių žinių. Nors tos kelios moterys parlamente tikrai daro daug, kad moterų teisės nebūtų pamirštos. Kartu su nevyriausybinių organizacijų atstovėmis, kurios kasdien dirba tam, kad kada nors – norėtųsi tikėti 2020-aisiais – moterų teisės būtų pripažintos, vertinamos ir skatinamos.

 

Tegu tarptautiniai pasiekimai jus įkvepia, tegu tie žingsniai, kuriais einame lyčių lygybės link tampa didesni ir užtikrintesni, o svarbiausia – eikime tuo keliu kartu ir bendradarbiaukime. Ramių švenčių ir įspūdingų bei turiningų Naujųjų metų!

 

Šis straipsnis yra projekto „Smurtas artimoje aplinkoje: prevencija, apsauga, pagalba, bendradarbiavimas“ dalis. Projektą finansuoja Europos socialinis fondas, įgyvendina Moterų informacijos centras  kartu su partneriais: Kauno apskrities moterų krizių centras, Visuomeninė organizacija „Moterų veiklos inovacijų centras“, Kretingos moterų informacijos ir mokymo centras, VšĮ Klaipėdos socialinės ir psichologinės pagalbos centras, Lietuvos moterų lobistinė organizacija ir Tarptautinės policijos asociacijos (IPA) Lietuvos skyrius.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.