let’s make something together

Give us a call or drop by anytime, we endeavour to answer all enquiries within 24 hours on business days.

Find us

PO Box 16122 Collins Street West
Victoria 8007 Australia

Email us

info@domain.com
example@domain.com

Phone support

Phone: + (066) 0760 0260
+ (057) 0760 0560

Smurto artimoje aplinkoje pasekmės: kaip smurtas veikia kasdienį gyvenimą ir santykius

  • 8 rugpjūčio, 2024

Smurtas artimoje aplinkoje palieka gilias ir ilgalaikes žaizdas, kurios gali daryti įtaką įvairiems gyvenimo aspektams. Smurto artimoje aplinkoje pasekmės yra įvairios, tačiau tarp dažniausiai pasitaikančių yra emocinės sveikatos problemos, fizinė žala, finansinė priklausomybė, sumažėjęs pasitikėjimas savimi bei sunkumai užmezgant ir palaikant sveikus santykius, nutrūkę santykiai su šeima bei draugais. Tokios pasekmės gali pasireikšti tiek iš karto po smurto patirties, tiek ilgainiui, kai jau atrodo, kad gyvenimas grįžo į įprastas vėžes.

Svarbu pažymėti, kad smurto formos dažnai eina kartu – fizinis smurtas retai kada pasireiškia be psichologinio, o ekonominė kontrolė dažnai irgi yra lydima grasinimų ar manipuliacijų. Patiriant bet kokią smurto formą, psichologinis smurtas tampa neatsiejama patirties dalimi, todėl būtina suprasti, kaip jis veikia smurtą patiriančio asmens kasdienybę ir emocinę būklę.

Psichologinis smurtas: nematoma, bet giliai žeidžiantis

Psichologinis smurtas, dažnai pasireiškiantis kaip žeminimai, manipuliacijos, kontrolė ar grasinimai, yra viena labiausiai paplitusių smurto formų artimoje aplinkoje. Ši smurto rūšis gali būti subtili, prasidėti nuo vienetinių atvejų ir išaugti į nuolatinį terorą, o jos poveikis yra stiprus ir ilgalaikis.

Nukentėję asmenys dažnai patiria sumažėjusį savivertės jausmą, nuolatinį nerimą ar baimę. Jie gali jaustis izoliuoti nuo draugų ir šeimos, bijodami būti nesuprasti ar netgi kaltinami dėl situacijos. Toks izoliavimas tik dar labiau sustiprina smurtaujančio asmens kontrolę. Žinoma, vykstant psichologiniam smurtui dažnai naudojama manipuliacija skatinanti izoliaciją – gąsdinama, kad niekas nukentėjusiu asmeniu nepatikės, kad artimieji smerks ir nusigręš. 

Psichologinio smurto padariniai gali pasireikšti įvairiai: nukentėjusieji dažnai susiduria su miego sutrikimais, depresija, valgymo problemomis, o ilgainiui šie sunkumai ima trukdyti jų darbui, mokslams ar kitai kasdieninei veiklai. Emocinės traumos dažnai trukdo ir ateityje užmegzti naujus santykius, nes lieka giliai įsišaknijusi baimė.

Pasekmės kasdieniam gyvenimui ir santykiams

Smurtas artimoje aplinkoje ne tik paveikia nukentėjusio asmens emocinę sveikatą, bet ir sukelia didelių sunkumų kasdienėje veikloje. Dėl patiriamo nerimo ar streso nukentėję asmenys gali prastai atlikti savo pareigas ir net prarasti darbą, o tai dar labiau sustiprina jų pažeidžiamumą ir finansinę priklausomybę.

Santykiai su kitais žmonėmis taip pat nukenčia. Nukentėjusieji dažnai jaučiasi nesuprasti arba bijo pasakoti apie savo patirtį, neretai yra prigąsdinti, kad artimieji jų nesupras ir nepalaikys, todėl ilgainiui tolsta nuo šeimos ir draugų. Tuo pačiu metu jie gali tapti pernelyg priklausomi nuo kitų žmonių arba atvirkščiai – pernelyg atsiriboti, nes nepasitiki jokiais aplinkiniais.

Ilgainiui smurto patirtis gali suformuoti iškreiptą pasaulio suvokimą, kai smurtą patyrusiam asmeniui atrodo, kad smurtas yra neišvengiamas ar netgi normalus reiškinys. Tokia būsena trukdo atpažinti toksiškus elgesio modelius ir išvengti jų ateityje.

Kokią pagalbą teikia Specializuoti kompleksinės pagalbos centrai (SKPC)?

Patiriant ar patyrus smurtą artimoje aplinkoje, svarbu laiku kreiptis pagalbos. SKPC teikia įvairiapusę paramą, apimančią tiek emocinę, tiek teisinę ir psichologinę pagalbą.

Pirmiausia, nukentėję asmenys gali gauna emocinį palaikymą, saugią erdvę išsipasakoti ir aiškiai suvokti savo poreikius, centro konsultantės ir konsultantai padeda atpažinti smurtą ir skatina imtis veiksmų. SKPC teikia nemokamą psichologinę pagalbą, kuri padeda atstatyti smurtą patyrusių asmenų savivertę, valdyti stresą ir pradėti gydyti emocines traumas. 

Taip pat SKPC teikia teisinę pagalbą, apsaugos priemonių ir teisinės atsakomybės užtikrinimo. Jei yra poreikis, centrai padeda kreiptis į teisėsaugos institucijas, parengti reikalingus dokumentus ar informuoja apie žmogaus teises ir galimybes siekti teisingumo..

Dar vienas svarbus aspektas – informavimas. SKPC specialistai teikia informaciją apie laikiną prieglobstį, informuoja apie kitas socialines paslaugas, kurios padeda smurtą patyrusiems asmenims pradėti gyvenimą iš naujo. Esant poreikiui, SKPC konsultantės ir konsultantai tarpininkauja tarp institucijų, gali palydėti į policijos nuovadą, dalyvauti atvejo vadybos posėdžiuose.

Svarbu prisiminti, kad pagalba teikiama konfidencialiai, o nukentėjusiojo pasirinkimas pradėti ar nepradėti teisinį procesą yra gerbiamas. Tai ypač aktualu tiems, kurie jaučia baimę ar nenori iš karto kreiptis į teisėsaugos institucijas.

Svarbu nelikti vieniems

Jeigu jūs ar artimas žmogus patiria smurtą artimoje aplinkoje, svarbiausia yra nelikti vieniems. Suraskite žmogų, kuriuo pasitikite, ir pasidalinkite savo patirtimi. Jei tai atrodo per sunku, kreipkitės į emocinės paramos linijas ar Specializuotus kompleksinės pagalbos centrus.

Kaip pabrėžia SKPC specialistai, svarbu netylėti ir ginti savo teises. Smurto pasekmes galima įveikti – atkurti savivertę, susigrąžinti pasitikėjimą savimi ir vėl kurti pilnavertį gyvenimą. Kiekvienas žingsnis į priekį yra svarbus, o pagalba visada yra ranka pasiekiama.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *