let’s make something together

Give us a call or drop by anytime, we endeavour to answer all enquiries within 24 hours on business days.

Find us

PO Box 16122 Collins Street West
Victoria 8007 Australia

Email us

info@domain.com
example@domain.com

Phone support

Phone: + (066) 0760 0260
+ (057) 0760 0560

Pranešimas spaudai: nematomi ekonominis ir psichologinis smurtas turi būti kriminalizuoti

  • 7 sausio, 2020

Norint suvokti, ką reikia daryti toliau, iš pradžių verta įvertinti esamą situaciją. Kai kalbama apie smurtą artimoje aplinkoje tokia nuostata tampa ypatingai svarbi. Nes nepaisant visų pastangų – tiek nevyriausybinių organizacijų, tiek valstybinių institucijų programų, įstatymų, priemonių ir veiklų – smurtas artimoje aplinkoje išlieka labai skaudžia ir brangiai kainuojančia problema.

 

  • Smurto artimoje aplinkoje nusikaltimai sudaro beveik 20 % visų nusikaltimų.
  • Jų finansinė išraiška – 1,5 milijardo eurų per metus.

 

Taigi, kur esame dabar? Moterų informacijos centro užsakymu autorių kolektyvas (G. Purvaneckienė, V. Venslovaitė, I. Stonkuvienė, R. Žiliukaitė) atliko kokybinį tyrimą „Smurtas artimoje aplinkoje: prevencija, apsauga, pagalba, bendradarbiavimas“. Tyrimo tikslas – įvertinti teikiamos pagalbos smurtą artimoje aplinkoje patyrusiems asmenims kokybę bei prieinamumą ir parengti rekomendacijas dėl jų tobulinimo.

 

Pasak tyrimo autorių, šiuo metu būtina kriminalizuoti beveik nematomą ekonominį ir psichologinį smurtą, ratifikuoti Europos Tarybos konvenciją dėl smurto prieš moteris ir smurto šeimoje prevencijos ir kovos su juo. O taip pat kuo greičiau priimti LR Seimo įvairių frakcijų moterų Seimo narių siūlomą Mediacijos įstatymo 20 straipsnio pataisos projektą, kuris apsaugotų smurtinių santykių aukas nuo smurtautojo poveikio, norint nutraukti santuoką bei sprendžiant klausimus, susijusius su vaikais.

 

Tyrimo autorės savo išvadose konstatuoja, kad šiuo metu trūksta sveikatos apsaugos darbuotojų apibrėžto dalyvavimo teikiant pagalbą smurto aukoms. Taip pat aiški būtinybė į ateities planus įtraukti pagalbą nuo smurto nukentėjusiems neįgaliems asmenims.

 

Neįgalūs asmenys beveik du kartus dažniau patiria smurtą ir net tris kartus rečiau kreipiasi pagalbos.

 

Informacijos stoka visuose lygiuose – viešojoje erdvėje, tarpinstituciniame kontekste ir asmeniniame lygmenyje – yra viena iš esminių kliūčių teikiant pagalbą nuo smurto artimoje aplinkoje nukentėjusiems asmenims. Todėl tyrimo autorės mano, kad būtina skirti dėmesio koordinuotai ir savalaikei informacijai.

 

Ekspertų nuomone, labiau nei vienkartinės akcijos yra veiksmingos tęstinės smurto artimoje aplinkoje prevencijos programos. Siekiant ilgalaikių smurto artimoje aplinkoje mažinimo tikslų, būtinas tvarus šių programų finansavimas. Tolesnį sėkmingą darbą užtikrintų didesnis ir tikslesnis statistinių rodiklių kiekis, kuriuos analizuojant būtų galima dar geriau planuoti priemones kovai su smurtu artimoje aplinkoje.

 

Tyrimo pristatymas ir diskusija vyks sausio 8 d. 10:45. Socialinės apsaugos ir darbo ministerijoje, Vivulskio g. 13, Vilnius, 201 salė. Diskusijos programą rasite čia.

 

Šis straipsnis yra projekto „Smurtas artimoje aplinkoje: prevencija, apsauga, pagalba, bendradarbiavimas“ dalis. Projektą finansuoja Europos socialinis fondas, įgyvendina Moterų informacijos centras  kartu su partneriais: Kauno apskrities moterų krizių centras, Visuomeninė organizacija „Moterų veiklos inovacijų centras“, Kretingos moterų informacijos ir mokymo centras, VšĮ Klaipėdos socialinės ir psichologinės pagalbos centras, Lietuvos moterų lobistinė organizacija ir Tarptautinės policijos asociacijos (IPA) Lietuvos skyrius.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.