Patyrus ar patiriant smurtą artimoje aplinkoje, svarbu žinoti, kokie teisiniai procesai gali būti pradėti siekiant užtikrinti nukentėjusio asmens saugumą ir smurtaujančio asmens atsakomybę už nusikalstamas veikas. Specialistų pagalba, kreipiantis į Specializuotos kompleksinės pagalbos centrą (SKPC), užtikrina emocinę, psichologinę ir teisinę paramą. Jei asmuo kreipiasi į SKPC asmeniškai, policija nėra informuojama. SKPC pagalba yra teikiama konfidencialiai ir nemokamai, esant poreikiui ir anonimiškai. Visgi, jei policija yra iškviečiama į įvykio vietą (pačio nukentėjusio asmens ar aplinkinių), prasideda vienas iš dviejų procesų: apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje (SAA) orderio skyrimas arba ikiteisminio tyrimo pradėjimas. Įtariant nusikalstamos veikos padarymu, smurtaujantis asmuo sulaikomas iki 48 val., pradedamas ikiteisminis tyrimas arba taikomas apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje orderis
Svarbu paminėti, kad policijai gavus pranešimą apie smurtą artimoje aplinkoje, pareigūnai ir pareigūnės pagal įstatymą privalo informuoti atitinkamos apskirites SKPC apie smurto atvejį. Policijos pareigūnai ar pareigūnės nuo smurto nukentėjusį ar jo pavojų patiriantį asmenį informuoja, kad su juo susisieks specializuotos kompleksinės pagalbos centro konsultantė/as. SKPC specialistės ir specialistai su kiekvienu nukentėjusiu asmeniu susisiekia asmeniškai, aptaria situaciją ir siūlo pagalbą.
SKPC teikiama pagalba: emocinė, psichologinė ir teisinė parama
Specializuotos kompleksinės pagalbos centrai yra vienas pagrindinių pagalbos šaltinių smurtą patyrusiems asmenims. Jie užtikrina visapusišką paramą, kuri apima emocinę pagalbą,išklausymą, palaikymą, taip pat informavimą. Nukentėjusieji gauna galimybę kalbėtis apie savo išgyvenimus saugioje ir supratingoje aplinkoje. Taip pat SKPC teikia teisinę pagalbą, kuri apima konsultacijas dėl teisių apsaugos, galimų veiksmų ir teisinių procesų. Specialistai padeda užpildyti reikalingus dokumentus ar netgi atstovauja nukentėjusiuosius bendraujant su teisėsauga ar teismu. Socialinė pagalba apima informaciją apie prieglobstį ar kitas socialines paslaugas, tokias kaip laikinas apgyvendinimas, finansinė pagalba ar vaikų apsauga. Jei nukentėjusysis nenori kreiptis į policiją, SKPC vis tiek teikia visas savo paslaugas. Tokiu atveju niekas, įskaitant policiją ar smurtautoją, nesužinos, kad asmuo gavo pagalbą. Tai ypač svarbu, jei nukentėjusysis jaučia baimę, kad informacija gali paskatinti tolesnį smurtą ar atkeršijimą. Tokia konfidencialumo politika leidžia nukentėjusiems jaustis saugiai ir pradėti ieškoti pagalbos be papildomos baimės ar streso.
Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje orderis
SAA orderis – tai speciali prevencinė priemonė, kurios tikslas yra apsaugoti smurto grėsmę patiriantį asmenį. Šis orderis gali būti skirtas, kai policija atvyksta į įvykio vietą ir nustato, kad yra pagrįsta grėsmė nukentėjusiojo gyvybei, sveikatai ar laisvei, t.y., kad yra smurto artimoje aplinkoje rizika.
SAA orderio pagrindiniai aspektai:
- Pareigūnai, iškvietimo metu nustatę smurto artimoje aplinkoje riziką, priima sprendimą skirti orderį. Apie sprendimą jus ir pavojų keliantį asmenį informuos policija.
- Skyrus orderį pavojų keliantis asmuo įpareigojamas išsikelti iš gyvenamosios vietos (jei gyvena kartu su pavojų patiriančiu asmeniu) ir neturi teisės bendrauti, artintis ir ieškoti ryšių su smurto grėsmę patiriančiu žmogumi ir kitais, kartu gyvenančiais asmenimis (įskaitant vaikus).
- Orderis galioja 15 parų. Orderio skyrimą gali apskųsti smurto pavojų keliantis asmuo, o jo neskyrimą – smurto pavojų patiriantis asmuo.
- Orderio galiojimui pasibaigus įpareigojimai pavojų keliančiam asmeniui nebetaikomi. Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje orderio įpareigojimų nesilaikymas orderio galiojimo metu yra baudžiamas.
Svarbu, kad šio proceso metu ikiteisminis tyrimas nepradedamas, nebent vėliau paaiškėtų, kad buvo padaryta nusikalstama veika. SAA orderio tikslas yra apsaugoti nukentėjusį asmenį nuo tolimesnio smurto ir užtikrinti ja, saugią aplinką.
Ikiteisminis tyrimas
Ikiteisminis tyrimas yra procesas, kuris pradedamas tuomet, kai policija nustato, kad buvo padaryta nusikalstama veika, pavyzdžiui, kito asmens sužalojimas. Smurtas artimoje aplinkoje dažnai kvalifikuojamas kaip fizinio smurto, grasinimų, seksualinio smurto ar kitų veikų nusikaltimas. Šio proceso metu yra siekiama ne tik apsaugoti nukentėjusį, bet ir nustatyti bei nubausti kaltininką pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso nuostatas.
Ikiteisminio tyrimo metu, smurtautojas gali būti įpareigojamas išsikelti iš gyvenamosios vietos ir nesiartinti prie nukentėjusio, nebendrauti, neieškoti ryšių su juo. Svarbu paminėti, kad šios kardomosios priemonės nėra skiriamos visais atvejais.
Net jei nėra akivaizdžių sumušimo žymių, nukentėjęs nuo smurto asmuo turėtų atlikti kūno sužalojimo ekspertizę Valstybinėje teismo medicinos tarnyboje. Ikiteisminio tyrimo metu nukentėjusiam siuntimas atlikti ekspertizę išduodamas nemokamai.
Ikiteisminio tyrimo metu atliekami šie pagrindiniai veiksmai:
- Įrodymų rinkimas: liudytojų apklausos, ekspertizės, dokumentų surinkimas.
- Kaltininko veiksmų įvertinimas: sprendžiama, ar yra pakankamai įrodymų pareikšti kaltinimus.
- Teisminis nagrinėjimas: jei surenkama pakankamai įrodymų, byla perduodama teismui, kuris priima sprendimą dėl kaltininko atsakomybės.
Ikiteisminio tyrimo trukmė gali būti gerokai ilgesnė nei SAA orderio galiojimo laikotarpis, tačiau jis užtikrina ilgalaikį teisingumą ir atsakomybę už padarytą nusikaltimą.
Pagrindiniai skirtumai
Aspektas | SAA Orderis | Ikiteisminis Tyrimas |
Tikslas | Skubus nukentėjusiojo apsaugos užtikrinimas | Nusikalstamos veikos tyrimas ir kaltininkų atsakomybė |
Pradžia | Smurto artimoje aplinkoje rizikos nustatymas | Nusikalstamos veikos nustatymas |
Galiojimo trukmė | 15 parų | Nėra konkrečios ribos, trunka iki tyrimo pabaigos |
Teisinės pasekmės | Laikinas smurtaujančio asmens apribojimas | Baudžiamasis procesas |
SAA orderis ir ikiteisminis tyrimas – tai du skirtingi procesai, tačiau abu siekia užtikrinti smurtą ar jo pavojų patiriančių asmenų saugumą. SAA orderis skirtas greitai reaguoti ir apsaugoti ir yra prevencinė priemonė, tuo tarpu ikiteisminis tyrimas yra išsamus procesas, siekiantis nustatyti teisinę atsakomybę už smurtą artimoje aplinkoje. Kreipimasis į SKPC leidžia gauti visapusišką paramą, net jei nukentėjusysis nesikreipia į policiją. Tai suteikia saugią ir konfidencialią erdvę, kurioje galima pradėti spręsti smurto problemą bei atkurti gyvenimo kokybę – saugos gyvenimo be smurto yra vertas kiekvienas žmogus.